Dlaczego mieszkanie jest bezczynszowe?

Z punktu widzenia potencjalnych najemców czy kupców mieszkania bezczynszowe są uważane za bardzo atrakcyjne. Choć nie ma czynszu, to jednak na mieszkańców czeka sporo wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości i przestrzeni wokół niej. Czy to więc korzystne rozwiązanie?

Mieszkanie bezczynszowe – co warto wiedzieć?

Mieszkanie bezczynszowe nie jest obciążone czynszem. Nie oznacza to jednak, że jego właściciel jest zobowiązany regulować rachunki wyłącznie za media – pozostaje jeszcze kwestia utrzymania części wspólnych. Sprzątanie klatek czy terenu zielonego wokół budynku bezczynszowego jest obowiązkiem wszystkich mieszkańców. Muszą oni także porozumieć się co do regulowania rachunków za np. ogrzewanie i oświetlenie części wspólnych. Również znalezienie firmy, która będzie regularnie wywozić śmieci, leży na barkach mieszkańców.

Mieszkanie bezczynszowe, choć jest kusząca alternatywą, wymaga, aby wszyscy mieszkańcy budynku porozumieli się w kluczowych sprawach. Przykładowo decyzja o remoncie dachu czy elewacji budynku będzie oznaczała konieczność sporządzenia kosztorysu i jednorazowego pokrycia sporych wydatków - rzędu nawet kilku tysięcy złotych (na jednego właściciela)

Czy mieszkanie bezczynszowe jest tańsze?

Osoby zamierzające zakupić mieszkanie mogą zastanawiać się, czy mieszkanie bezczynszowe jest tańsze. Wiele zależy od rodzaju budownictwa. Dotychczas mieszkania bezczynszowe najczęściej były spotykane w starych kamienicach. Utrzymanie budynków postawionych w końcu XIX wieku jest kosztowne, często wymagają one gruntowych remontów. Wówczas fakt, że mieszkańcy przez lata nie odprowadzali czynszu oznacza, że muszą samodzielnie rozwiązać problem przeciekającego dachu czy wymiany instalacji elektrycznej.

Współcześnie coraz częściej można spotkać mieszkania bezczynszowe w nowych, oddanych dopiero do użytku blokach. Zakup lokum mieszkalnego w takim budynku, czyli postawionym przez dewelopera, może się opłacać. Pierwszy remont będzie wymagany dopiero za kilkanaście lat, a dodatkowym plusem jest sam projekt. Budynek, w którym mają znaleźć się mieszkania bezczynszowe, posiada minimalną przestrzeń wspólną, także obszar zielony wokół budynku jest ograniczony.

Kiedy mieszkanie bezczynszowe będzie faktycznie się opłacać? Gdy mieszkańcy będą zgodni co do zakresu prac remontowych, a część z nich, np. malowanie klatek schodowych, wykonają samodzielnie. Wówczas oszczędności mogą być naprawdę duże, a mieszkanie bezczynszowe znacznie tańsze niż mieszkanie widniejące w spisie spółdzielni mieszkaniowej.